Τριάρα στην Μπόρνμουθ και πέμπτη θέση για την Γιουνάιτεντ

Κατηγορία Premier League
Τετάρτη, 18 Μαΐου 2016 14:43

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε εύκολα με 3-1 την Μπόρνμουθ στο Ολντ Τράφορντ πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της.Οι ''Κόκκινοι Διάβολοι'' προηγήθηκαν με το γκολ του Γουέιν Ρούνεϊ στο 43' μετά από υπέροχη ομάδική προσπάθεια και πολλές και γρήγορες εναλλαγές της μπάλας.Οι ''Μπέμπηδες'' ήταν αποφασισμένοι να τελειώσουν από νωρίς το ματς αλλά το ''καυτό'' δεκάλεπτο που είχαν από το 50' μέχρι το 60' περίπου απέφερε ένα πέναλτι που δεν δόθηκε σε μαρκάρισμα του Μάτα μέσα στην περιοχή στο 49ο λεπτό και ένα δοκάρι σε υπέροχο σουτ του Κάρικ στο 54ο λεπτό.Τα τέρματα της Γιουνάιτεντ διπλασίασε τελικά ο Μάρκους Ράσφορντ στο 74' καθαρίζοντας το παιχνίδι για την ομάδα του Μάντσεστερ η οποία πήρε την 5η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ,οπότε η κατάκτηση του Κυπέλλου δεν μπορεί να της δώσει κάτι παραπάνω από έναν τίτλο.Όχι ότι είναι λίγο αυτό μετά την φετινή πορεία της ομάδας.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπόρνμουθ  3-1
(43' Γουέιν Ρούνεϊ,74' Μάρκους Ράσφορντ,87' Άσλεϊ Γιανγκ - 90+3' Κρις Σμόλινγκ αυτογκόλ)

Βαθμολογία (38η αγωνιστική)

1. Λέστερ  81 (Πρωταθλήτρια - Τσάμπιονς Λιγκ)
  2. Άρσεναλ  71 (Τσάμπιονς Λιγκ)
  3. Τότεναμ  70 (Τσάμπιονς Λιγκ)
  4. Μάντσεστερ Σίτυ  66 (Πρ. Τσάμπιονς Λιγκ)
  5. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ  66 (Γιουρόπα Λιγκ)

Τρίτη, 25 Δεκεμβρίου 2018 16:32

Την παράδοση που την θέλει, όταν είναι πρώτη τα Χριστούγεννα, να χάνει το πρωτάθλημα στο τέλος της σ...